T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BAHÇELİEVLER - Fikret Yüzatlı İlkokulu

Okulumuzun Tarihçesi

Okulumuz adını, İsmet İnönü’nün yaveri Fikret Bey’den almıştır. Fikret Bey, Kurtuluş Savaşı esnasında, çeşitli cephelerde savaşmış, dört defa yaralanarak Gazi olmuştur. Ayrıca İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunda İzmir’e en önde girmiş, Kışlada asılı Yunan bayrağını indirerek, yerine Türk bayrağını çekmiş ve cesaretiyle tüm silah arkadaşlarının takdirini kazanmıştır.

Fikret Bey’e, Kurtuluş Savaşında yüz tane süvariye komuta etmesinden dolayı İsmet İnönü ve şairimiz Yahya Kemal Bayatlı tarafından “YÜZATLI” soyadı verilmiştir.

Cumhuriyetin kurulmasından sonra, 6.ve 8.dönem Giresun Milletvekilliği de yapan Fikret Yüzatlı, parlamento sonrası ticarete atılmış ve özellikle Bahçelievler İlçesinin kurulması ve gelişmesinde büyük emeği geçmiştir. Ömür Şirketler gurubunu da kuran Fikret Bey Bahçelievler İlçesini parsellemiş ve halkın bu bölgeye yerleşmesine öncülük etmiştir.

Atlara çok düşkün olan Fikret Bey, Türkiye Jokey Kulübü’nün kurulmasında çok önemli rol oynamış ve daha sonra iki dönem TJK Başkanlığı yapmıştır.

1968 senesinde vefat eden Fikret Yüzatlı, kurucusu olduğu Bahçelievler İlçesi’nin Osmaniye mezarlığına defnedilmiştir.

Eğitime her zaman önem veren Fikret Yüzatlı, okulun arazisini Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlamış ve okulumuz 1960 yılında üç tane baraka ile “Çamlık” mevkiinde eğitim ve öğretime başlamıştır.1967 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı, iki katlı bir bina yaptırmış, okul olarak hizmete açmış ve okula “FİKRET YÜZATLI İLKOKULU” adı verilmiştir.

Fikret Yüzatlı İlkokulu, 1971–1972 öğretim yılında tam gün eğitim ve öğretime başlamış, öğrenci sayısı artınca 1973–1974 öğretim yılında ikili öğretime geçmiştir.

Okulumuzun öğrenci sayısı artıp, derslikler ihtiyaca cevap veremez duruma gelince, 1980 yılında okulun bahçesine iki katlı bir okul daha yapılmıştır.

1993–1994 öğretim yılında “FİKRET YÜZATLI İLKÖĞRETİM OKULU” olarak öğretime devam eden okulumuz, başarılı bir İdareci ve Öğretmen kadrosu ile ilçemizin en saygın ve başarılı okullarından biri olarak eğitime hizmet vermektedir.

Yayın: 2015-09-30 - Güncelleme: 2015-11-06 10:13:12 - Görüntülenme: 4981